BİGG SAMSUNSıkça Sorulan Sorular

SSS sayfamızı kullanarak BİGG SAMSUN hakkında detaylı bilgi edinebilir, sorularınıza hızlı ve güvenilir yanıtlar bulabilirsiniz. Eğer aradığınız sorunun yanıtını bulamazsanız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.  

SıkçaSorulan Sorular

Kimler başvurabilir?

Başvuru tarihi itibariyle açık ve örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci ya da açık ve örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programından mezun kişiler BİGG programına başvurabilir. Başvurduğu tarih itibariyle herhangi bir şirkette ortaklığın bulunmaması gerek

 

Açık öğretim fakültesi öğrencileri veya mezunları başvurabilir mi ?

Evet, başvurabilir. Mevzuatta yapılan değişikliler sonrasında açık ve örgün öğrenim veren üniversitelerin ön lisans ve lisans programına kayıtlı öğrencileri ve mezunları BİGG programına başvuru yapabilir.

 

Aynı çağrı döneminde birden fazla iş fikriyle başvuru yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile başvuru yapılabilir.

 

İş fikri konularında sınırlama var mı ?

Hayır, yok. Programa her alandan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir. Fikrinizin test etmek için bigg.tubitak.gov.tr‘de bulunan küçük “İş Fikri Testi”ni kendinize uygulayabilirsiniz.

 
 

Şirket ortağı olan kişiler programa başvurabilir mi?

Hayır, başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.

 

BİGG Team programına ekip olarak başvuru yapmak mümkün müdür ?

BIGG Programı’na ekip olarak başvuru zorunluluğu yoktur. Bir ekip ile programa dâhil olmanız, farklı disiplinleri takımınızda bulundurmanız sizi güçlü kılacaktır.

Birden fazla uygulayıcı kuruluşa başvuru yapılabilir mi ?

Başvuru yapma hakkınız vardır. Fakat çalışmalara başlarken bir uygulayıcı kuruluş seçmek zorundasınız.

 

Şirket kuruluş giderinde herhangi bir indirim/muafiyet uygulanır mı?

Hayır, uygulanmaz. 2. Aşamada destek alacak girişimci için, Ticaret Odaları ve Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde, şirket kuruluş giderlerinde uygulanan bir muafiyet yoktur. Bir takım kuruluş giderleri 1512 Programı 2. Aşama kapsamında destek kapsamında olacaktır.

 

Eğitimler nerede olacak?

Tüm eğitim ve mentorluk hizmetleri Anadolu Üniversitesi ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi’nde gerçekleşecektir. Aynı zamanda eğitimler ve mentorluklar için online eğitim seçeneği sunulacaktır.

 

Çağrılar hangi tarihlerde açılır?

1812 programının, biri tematik alanlar, biri yeşil büyüme olmak üzere her yıl en az 2 (iki) çağrısı açılması planlanmaktadır. Ancak çağrı tarihleri için belirli bir zaman aralığı yoktur.

 

Matbu evraklar hangi adrese gönderilir?

Çağrıda belirtilen başvuru evraklarının ön başvuru tarihinde başvuru yapılan Uygulayıcı Kuruluşa ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

Değerlendirme kapsamında öncelikli olarak belirlenmiş alanlar mevcut mudur?

Evet, BİGG-1812 Girişimcilik Destek Programının 2023 yılı çağrısında, aşağıda belirtilen tematik alanlar kapsamındaki başvurular kabul edilecektir: Akıllı Ulaşım, Akıllı Üretim Sistemleri, Enerji ve Temiz Teknolojiler, İletişim ve Sayısal Dönüşüm, Sağlık ve İyi Yaşam, Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme. Bununla birlikte sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında Yeşil Büyümeye de öncelik verilecektir

 

Proje aynı olsa bile 1. Aşama ve 2. Aşama sahipleri aynı olmak zorunda mı? Yoksa ekip içerisinden bir başka kişi adına 2. Aşama başvurusu yapılabilir mi?

Evet, aynı proje ile iki aşama devam ediyor. İlk aşama iş fikri başvurusu ve değerlendirmesi, ikinci aşama iş planının başvurusu ve değerlendirilmesi şeklindedir. Başvuru sahibi de her iki aşamada aynı kişi olmalıdır.